Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

  1. Úvod
  2. NOVINKY A ČLÁNKY
Harley Quinn - série triček, mikin, postaviček

 

Kdo je Harley Quinn?

Může mít Joker přátele? Může někomu na sto procent věřit? Překvapivá odpověď zní ano. Oním člověkem, který se snad jako jediný může „těšit“ Jokerově až nepochopitelné přízni je ženská (anti)hrdinka Harley Quinn.

Harley se v komiksu poprvé objevila v roce 1992 – je teda poměrně mladou postavou. Od té doby se však stala neodmyslitelnou součástí příběhů o Jokerovi.


Harley – celým jménem Dr. Harleen Quinzel – je oblečena jako šašek, v kostkovaném černo-červeném kostýmu. Krom své posedlosti (o kterém by se dalo hovořit i jako o čistém uctívání) Jokerem je taktéž známa jako velká přítelkyně jiné, velice známe, protivnice Batmana – Poison Ivy. (Údajně se hovoří i o jejím lesbickém poměru s výše zmíněnou Ivy.)

 

Od svého původního výstupu v roce 1992 (konkrétně se jednalo o komiks Jokers Favor) se však její role velice změnila. Od prvotní verze, kdy byl její charakter a vystupování stavěno na bláznivých epizodkách jako skákání z dortu ze stříkacími pistolemi nebo bezhlavém střílení po vlastních lidech se Harley proměnila v chladnokrevnou vražedkyni, která dopředu promýšlí každý svůj tah.


Jak se z Harleen Quinzel stala masová vražedkyně Gothamu… ?


Když jednou konečně dokázal Batman Jokera dopadnout a poslat jej do vypolstrované cely v Arkhamském vězení pro zločince toho nejtěžšího kalibru, byla Harleen Frances Quinzel (později Harley Quinn) jako psychiatrička pověřena prozkoumáním Jokerovi maniakální duše s cílem zamezit neustálým klaunovým excesům. Terapie mezi Harley a Jokerem však neprobíhaly podle plánu. Joker brzy dokázal doktorku zcela zmanipulovat a použít pro své opětovné zmizení z Arkhamu. Harley však její a Jokerovi dlouhé dialogy udělali v hlavě natolik velký zmatek, že přestala vnímat rozdíl mezi dobrem a zlem a jediným – uctívaným – hrdinou se pro ní stal Joker. Ten ji pak, možná trochu překvapivě, sám vyhledal a uzavřel s ní nezměnitelný pakt naprosto unikátního přátelství…


Harley je především pomatený psychopat, který za svou osobnost částečně vděčí Jokerovi, jímž se sama stala až extrémně posedlá. Kdysi se jednalo o silnou, nezávislou a především vysoce cílevědomou mladou psychiatričku, která netušila, že jí jedno obyčejné sezení změní celý život. Joker má však nadpozemský dar manipulativní povahy, která mu v jejím případě nebyla ničím jiným než k prospěchu. Dokázal vlézt Harley tak hluboko pod kůži, že jí absolutně uchvátil, díky čemuž jí přepadla neochvějná touha a jaký si stihomam k jeho osobě.Najednou nebyla tou ženou, kterou kdysi bývala, ale stvořením, jehož loajalita a víra hraničila s vlastním sebezničením. Najednou zapomněla sama na sebe a neviděla nikoho jiného, než andělíčky obletovaného Jokera, který ve své dokonale rozehrané partii nemínil přestat. Jejich vztah by se dal definovat jako dokonalým psychickým zneužíváním, neboť se ona naivní mladá dáma jednoduše upsala ďáblu, který ji připravil o duši a veškerou její svobodu (aniž by si to vlastně sama kdy uvědomila).

Sama sebe klame svou vlastní láskou k němu a vírou, že se jednoho dne stanou manželským párem, který bude žít šťastně až do smrti. Její motivací k trestné činnosti se samozřejmě stala až zoufalá snaha o zapůsobení na svého mistra, kterého tak šlo následovat v jeho vlastních stopách. Právě odtud pramenila ona nenasytná touha po zničení Temného rytíře, i když k tomu vlastně nikdy neměla svůj vlastní a opravdový důvod.

 


Harley je náchylná až k extrémně násilným náladám, které se střídají s obdobími jakého si transu, kdy vychutnává své vlastní iluze a sny. Sama skrývá svou obsesivní a dementní osobnost pod maskou hravosti a zábavy. Sice je od přírody milá, sladká a jemná žena, avšak její demence a pochmurný stav přináší vše, co si jen Joker ke svým manipulativním hrátkám může přát. Sama se tak stala jeho hřištěm, jeho hračkou. Odepsatelnou hračkou.

 

Bc. Aleš Mareška

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz